ساخته ورزشگاه پرسپولیس هواداران پرسپولیس

ساخته: ورزشگاه پرسپولیس هواداران پرسپولیس هادی نوروزی همسر هادی نوروزی

گت بلاگز اخبار حوادث گزارش یک سقوط مرموز از کشتی آرزو

یک سقوط مشکوک؛ یک پرونده معمایی. فوت مرموز یک ملوان ایرانی در آن سوی آب های ایران، درخاور دور. خودکشی، اتفاق یا قتل به درستی مشخص نیست. ناپدید شدن یک ملوان در

گزارش یک سقوط مرموز از کشتی آرزو

عبارات مهم : ایران

افسر ملوان اوکراینی به اتهام قتل ملوان ایرانی بازداشت شده است است

یک سقوط مشکوک؛ یک پرونده معمایی. فوت مرموز یک ملوان ایرانی در آن سوی آب های ایران، درخاور دور. خودکشی، اتفاق یا قتل به درستی مشخص نیست. ناپدید شدن یک ملوان درجه دو عرشه، رد پای یک افسر اوکراینی و مشاهدات بعضی از خدمه کشتی که از درگیری میان این دو حکایت دارد، همه داشته های این پرونده هست. پیکر محمدحسين ‏بحراني پور، ملوان درجه ٢ ایرانی پیدا نشده و ملوان اوکراینی هم به اتهام قتل بازداشت شده است هست. شواهد فوت ملوان ایرانی به دست افسر اوکراینی را تأیید می کند، با وجود این، آندری، افسر ملوان اوکراینی مدعی است که در فوت محمدحسین هیچ نقشی نداشته و او خودکشی کرده است.

گزارش یک سقوط

گزارش یک سقوط مرموز از کشتی آرزو

٢٨دی ماه سال گذشته کشتی «آرزو» حرکتش را شروع کرد. ٣٠ مایل دریایی با دریای چین شرقی فاصله داشت. خدمه کشتی خودشان را جهت یک مسافرت طولانی آماده می کردند. کشتی «آرزو» متعلق به شركت كشتيراني اقيانوس خروشان كيش همراه با پرسنلش آرام آرام از آب های سرزمینی چین دور می شد تا بعد از یک مسافرت طولانی دوباره به وطن بازگردد. همه چیز جهت شروع یک مسافرت دریایی خوب آماده بود که ناگهان خبری تکان دهنده، همه چیز را به هم ریخت.

یک درگیری بین خدمه کشتی، یک ملوان ایرانی با یک افسر اوکراینی، محمد حسین با آندری بعد از جر و بحث مفصل با هم گلاویز شدند و ناگهان صدایی که نشان می داد که چیزی از عرشه به داخل آب سقوط کرده هست. ساعت ٨ و ٤٠ دقیقه به وقت محلی بود که خبر این سقوط مشکوک و ناپدید شدن محمدحسین بحرانی از طریق یکی از ملوانان کشتی، به ناخدای «آرزو» اعلام شد. طبق تحقیقات این ملوان سراسيمه پیش ناخدا رفته بود و گفته بود: «محمدحسين ‏بحراني پور ملوان درجه ٢ عرشه خودش را به داخل آب پرت کرده است.» بعد از این اتفاق بلافاصله صدای سوت کشتی به صدا درآمد و حالت فوق العاده اعلام شد. کشتی های نجات نیز به آب انداخته شد تا ردی از محمد حسین یافت شود. با اعلام برج مواظبت ‏عمليات جست وجو براي نجات افسرجوان شروع شد. عملیاتی که البته هیچ وقت به نتیجه نرسید. تيم های جست و جو ٣ روز آب هاي چين را وجب به وجب گشتند، ولی تلاش براي ‏پيدا كردن ملوان ايراني بي نتيجه ماند.

یک سقوط مشکوک؛ یک پرونده معمایی. فوت مرموز یک ملوان ایرانی در آن سوی آب های ایران، درخاور دور. خودکشی، اتفاق یا قتل به درستی مشخص نیست. ناپدید شدن یک ملوان در

همزمان بعضی از خدمه کشتی، درگیری محمد حسین و یک ملوان اوکراینی دقایقی پیش از سقوط او به دریا را به ناخدای آرزو اطلاع دادند. همین عنوان با توجه به سقوط مشکوک ملوان ایرانی باعث شد تا پرونده اي در خصوص فوت مرموز ملوان ايراني در دادسراي بندرعباس تشكيل شود . در تحقیقات و بررسی های زیاد مشخص شد که ادعای بعضی از خدمه کشتی راجع به گلاویزشدن دو ملوان صحت داشته هست. گویا محمد حسین لحظاتي پیش از اتفاق با ملوان اوكرايني به شدت درگير شده است هست. به همین علت پرونده ‏به دادسراي امور بين الملل فرستاده شد . ٢٣ بهمن ماه بود که آندری افسر اول كشتي بازداشت شد.

روایت ناخدای«آرزو»

در ادامه دستورات ‏‏لازم جهت بازرسی کشتی، همراه با دعوت ‏‏کاپیتان و ملوانان صادر شد تا نقاط مبهم این پرونده روشن شود. ناخدای «آرزو» به عنوان یکی از افراد مطلع درخصوص این اتفاق به دادسرا آمد و راجع به جزییات روز اتفاق این گونه تعریف کرد: «ساعت‏‏٤٠: ٠٨ صبح هفدهم ژانويه (٢٨ دی ماه سال ٩٥) به وقت محلي بود. من در يكي از قسمت هاي كشتي داشتم مدارك جهت توقف در بندر بعدي را آماده می کردم كه ناگاهن افسر اوکراینی به نام آندری سراسیمه پیش من آمد و گفت که محمد حسین ملوان درجه ٢ عرشه خود ش را به داخل آب انداخته هست. او مرتب تاکید می کرد که محمدحسين خودش را به دريا انداخته هست. من هم بعد از شنیدن این اتفاق بلافاصله به برج فرماندهی رفتم ‏وديدم افسرسوم همزمان آلارم كشتي را فعال كرده است تا كشتي هاي ديگر را در جريان قرار دهد. چراکه طبق قوانين بين الملل دستورات مورد نیاز جهت متوقف كردن موتور كشتي باید صادر می شد.

عمليات جست و جو با هماهنگي مقامات چيني و شركت كشتيراني را شروع کردیم. من هم همزمان به افسر اول کشتی دستور دادم تا قايق های نجات را آماده كند. بقیه پرسنل هم در نقاط متفاوت ديده باني را شروع کردند.» او راجع به شنیده هایش از درگیری های محمدحسین با آندری هم گفت: «پس از اين اتفاق از ملوانان ديگر كشتي شنيدم كه بين ملوان ايراني و اوكرايني درگيري رخ داده هست. يقه ‏لباس ملوان اوكرايني هم پاره شده است بود ولی او همچنان ادعا می کردكه ملوان ايراني خودش را به دريا پرت كرده است و منكر جنايت ‏بود.‏» در ادامه تحقيقات ماموران به سراغ ملوانان دیگر نیز رفتند و يكي از آنها به ماموران گفت: «روز اتفاق براي خوردن صبحانه به انبار مواد غذايي رفتم . بعد از بازگشت ‏ملوان اوكرايني را سمت چپ كشتي ديدم كه مي گفت ملوان ايراني به داخل دريا سقوط کرده است.»

گزارش یک سقوط مرموز از کشتی آرزو

انکار ملوان اوکراینی

با همه این بیانات آندری ملوان اوکراینی در تحقیقات پلیسی خودش را بی گناه خواند. او که در بازداشت به سر می برد، مدعی است که محمد حسین دست به خودکشی زده است و او هیچ نقشی در سقوط او به دریا ندارد: «همه چيز در عرض ٣ دقيقه رخ داد. ساعت ٣٧: ٠٨ صبح به وقت محلي بود. ‏من در يكي از اتاق هاي كشتي نشسته بودم. مشغول کارم بودم که ملوان ايراني را آن جا دیدم. شیفت كارش شروع شده است بود و باید به کارش می رسید. جهت همین به او تذکر دادم. ولی محمدحسین در جواب به من گفت كه براي رفتن به دستشويي آمده هست. به او گفتم بايد براساس قوانین سرکارش حاضر شود و او را به بيرون هدایت كردم.

یک سقوط مشکوک؛ یک پرونده معمایی. فوت مرموز یک ملوان ایرانی در آن سوی آب های ایران، درخاور دور. خودکشی، اتفاق یا قتل به درستی مشخص نیست. ناپدید شدن یک ملوان در

سر همین عنوان با هم بحثمان شد. در ادامه این درگیری او با مشت به من ضربه زد كه يقه لباسم پاره شد. بعد در حالي كه ناسزا مي گفت به سمت عرشه ‏رفت او جلوی چشمانم ناگهان خودش را به دريا انداخت.» گفتنی است با وجود اينكه جنايت در خارج از مرزهای ايران صورت گرفته قوانین موجود در این باره صلاحیت بررسی این چنين پرونده هايي را به دادسراي جنايي پایتخت کشور عزیزمان ایران واگذار کرده هست. به همین علت ‏پرونده به دادسراي جنايي پایتخت کشور عزیزمان ایران فرستاده شد و قاضي ايلخاني، بازپرس شعبه هشتم مسئول بررسی این پرونده شد. او دستور احضار متهم اوكرايني و خانواده ملوان ‏ايراني را صادر كرده هست. قرار است خانواده قربانی همراه با ملوان و مترجمش در هفته جاری به دادسرای جنایی پایتخت کشور عزیزمان ایران بیایند تا شاید از این اتفاق مرموز پرده برداری شود.

سه ماه سرگردانی ٦ ملوان ایرانی در اقیانوس هند

شهروند| شش ملوان ایرانی بعد از غرق شدن لنج ماهیگیری ارزش به مدت سه ماه در آب های اقیانوس هند سرگردان بودند. آنها درنهایت از سوی پلیس کنیا نجات یافتند و تحت معالجه قرار گرفتند. همچنین از طرف سفارت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران جهت آنها غذا، لباس، پتو و سایر ملزومات مورد نیاز تهیه آن انجام شد و در اختیار آنها قرار گرفت. سه ماه پیش بود که ٦ ملوان ایرانی در حالی که در آب های اقیانوس هند بودند، لنج ماهیگیریشان غرق شد. از آنها خبری در دست نبود و مشخص نبود که این ملوانان به چه سرنوشتی دچار شده است اند تا این که سه ماه از این عنوان گذشت و درنهایت مشخص شد که این ملوانان در پی غرق شدن لنج ماهیگیری ارزش به مدت سه ماه در آب های اقیانوس هند سرگردان مانده اند. آنها به وسیله پلیس ساحلی کنیا نجات یافتند. این ٦ نفر بعد از گذراندن مقدمات قانونی و با تلاش های سفارت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به زودی به آغوش خانواده های خود بازمی گردند. سفارت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به محض دریافت خبر با پلیس و وزارت امور خارجه کنیا تماس گرفت و از طرف سفارت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران جهت آنها غذا، لباس، پتو و سایر ملزومات مورد نیاز تهیه آن انجام شد و در اختیار آنها قرار گرفت. همچنین این ٦ نفر مورد معاینات پزشکی و معالجه قرار گرفتند.

گزارش یک سقوط مرموز از کشتی آرزو

اخبار حوادث – شهروند

واژه های کلیدی: ایران | ملوان | پرونده | ایرانی | اخبار حوادث

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs